کمپانی DJI پهپاد Mavic Pro خود را در تقابل با پهپاد Karma معرفی نمود: چگونه یک پهپاد می تواند قابلیت تاشوندگی داشته باشد؟ کمتر از یک هفته نمی گذرد که کمپانی های GoPro و DJI اقدام به رونمایی پهپادهایی با […]" />

معرفی و مقایسه پهباد DJI و GOPRO

۱۱,مهر ۱۳۹۵ بدون دیـدگــاه تازه های فناوری

djimavicvsgoprokarma

کمپانی DJI پهپاد Mavic Pro خود را در تقابل با پهپاد Karma معرفی نمود: چگونه یک پهپاد می تواند قابلیت تاشوندگی داشته باشد؟

کمتر از یک هفته نمی گذرد که کمپانی های GoPro و DJI اقدام به رونمایی پهپادهایی با قابلیت تاشوندگی و حمل آسان همراه با اتخاذ یک دوربین اختصاصی فوق العاده قدرتمند تعبیه شده در آنها، نموده اند. با وجود تمام ویژگی های فوق العاده در این دو پهپاد طراحی شده، باز تصمیم به انجام یک سری مقایسه و بررسی بین ویژگی ها و مشخصات این دو پهپاد گرفتیم تا شاهد چگونگی تاشوندگی این دو پهپاد با نام های Mavic Pro و Karma باشیم ــــــ تا حداقل بتوانیم بر روی کاغذ به بررسی و مقایسۀ بین این دو پهپاد بپردازیم.

وزن

پهپاد Mavic Pro، دارای ۱.۶۲پوند وزن یعنی معادل (g734)، و پهپاد Karma دارای  ۲.۲۲ پوند وزن یعنی معادل (g1006) می باشد

برنده: DJI Mavic Pro

 

dimensionscomparison

 

ابعاد پهپاد در هنگام عمل تاشوندگی

در حقیقت یکی از مهم ترین ویژگی موجود در بین هر دو پهپاد، قابلیت جمع شوندگی و انعطاف پذیری بالا برای حمل و جابجایی و انبارسازی آسان در جهت کاربری بهتر و کارآمدتر آنها می باشد. مادامی که باله های پهپاد Karma، به درون تا می شوند، ملخ های پهپاد Mavic Pro، به خوبی تا شده و کاملاً فشرده می گردند (کمپانی DJI، عنوان نموده است که؛ پهپاد طراحی شده اش قادر است تا به اندازۀ ابعاد یک بطری آب درآید).

ابعاد پهپاد Mavic Pro در هنگام تاشوندگی، به میزان ۸۳x83x198mm که در مقایسه با ابعاد پهپاد Karma، در هنگام تاشوندگی، ۸۹.۹×۲۲۴.۳×۳۵۶.۲mm اندازه گیری شده است.

برنده: DJI Mavic Pro

حداکثر سرعت

پهپاد Mavic Pro، قادر است تا ۴۰ مایل در ساعت (۶۵ کیلومتر بر ساعت) به صورت نمایشی، پرواز نماید، و پهپاد Karma، قادر است تا ۳۵ مایل در ساعت (۵۶.۳) پرواز کند.

برنده: DJI Mavic Pro

حداکثر زمان پرواز

پهپاد Mavic Pro، قادر است تا ۲۷ دقیقه پرواز نماید، و پهپاد Karma، قادر است تا ۲۰ دقیقه پرواز کند.

برنده: DJI Mavic Pro

حداکثر ارتفاع

پهپاد Mavic Pro، قادر است تا ارتفاع ۴.۳ مایلی (۷ کیلومتر) و بدون کنترل، پرواز نماید، و حداکثر ارتفاع پهپاد Karma، ۱.۸۶ مایل (۳ کیلومتر) است (برگرفته از مطالب به روز رسانی شده).

برنده: DJI Mavic Pro

 

 

دوربین

دوربین ویژۀ پهپاد Mavic Pro، طراحی و ساخته شد، و این در حالی بود که پهپاد  Karmaدر انتظار یک دوربین مجزا از سوی شرکت GoPro، به منظور اتصال آن در قسمت جلوی پهپاد می بود، و همین امر منجر به اضافه شدن وزن و اندازۀ پهپاد گردید.

هر دو پهپاد Mavic Pro و GoPro HERO5 Black دارای دیافراگم ۲.۳/۱ اینچ  و سنسور دوربین CMOS، ۱۲ مگاپیکسلی می باشند. هر دو دوربین قابلیت فیلمبرداری ۴K با دو فرمت JPEG و RAW را دارند.

ما در خصوص میزان کیفیت دوربین هر کدام از این پهپادها در حال حاضر نمی توانیم هیچگونه نظر و مقایسه ای را انجام دهیم تا زمانی که در برابر یکدیگر قرار گرفته و مورد مقایسه گیرند.

برنده: نامعلوم (در حال حاضر)

 

cameras-800x391

 

لرزش گیر

در هر دو پهپاد ۳ محور تراز لرزه گیر در جهت ثبت تصاویر متحرک، کار گذاشته شده است. دامنۀ برد پهپاد Karma، از ۰۰ تا -۹۰۰ بالا و پایین را در بر می گیرد. و Mavic Pro، دارای دامنۀ برد پهن تری از ثبت تصاویر متحرک به میزان  +۳۰۰ تا -۹۰۰ (درجه) و دارای قابلیت چرخش نیز می باشد.

برنده: DJI Mavic Pro

 

کنترل از راه دور

کنترل از راه دور طراحی شده پهپاد Mavic Pro، دارای یک صفحه نمایش ال سی دی همراه با اطلاعات ضروری پروازی می باشد. و شما را قادر می سازد که حتی بوسیلۀ گوشی های هوشمند خود کنترل پهپاد خود را به دست بگیرید همچنین شرایط دریافت تصاویر با رزولوشن ۱۰۸۰p را برای شما فراهم می سازد. حتی با وجود استفاده از گوشی های هوشمند متفاوت، باز هم می توانید قادر به دیدن صفحه نمایش کنترل از راه دور خود بر روی صفحۀ گوشی تان باشید. اما در طراحی کنترل از راه دور پهپاد Karma، از سبک کنترل های بازی های ویدئویی با ابعاد ۵ اینچی، و با کیفیت صفحۀ ۷۲۰p، الهام گرفته شده است.

برنده: نامعلوم (در حال حاضر)

 

controllers-800x478

 

حالت هوشمند پرواز

در دوربین پهپاد Mavic Pro، یک سری حسگرها و سنسورهایی تعبیه شده، که مانع از پرواز خودگردان، عمل ردیابی، هدف گیری سیستم و کنترل حرکت وضعی سیستم می شود. اما پهپاد Karma، فاقد این ویژگی ها بوده و صرفاً دارای ویژگی ” دنبال شوندگی” می باشد.

از ویژگی های دیگر پهپاد Mavic Pro، این است که لزوماً جهت کنترل آن نیازی نیست که افراد دارای مهارت های لازم در این زمینه باشند و به راحتی می توانند آن را کنترل نمایند. اما ازجمله قابلیت پهپاد Karma، حرکت (سفر) بین دو نقطه، می باشد که بیشتر به سمت هدایت دستی، سوق داده می شود.

برنده: DJI Mavic Pro

قیمت

هزینۀ پهپاد Mavic Pro،  در دو حالت مختلف، متغیر می باشد، پهپاد به همراه قابلیت (هدایت شوندگی از طریق گوشی هوشمند) $۷۴۹ و یا پهپاد به همراه کنترل از راه دور $۱۰۰۰، است. اما هزینۀ پهپاد Karma؛ پهپاد به همراه کنترل از راه دور آن $۷۹۹ می باشد. ولی در صورت درخواست یک دوربین اضافه، بستۀ تهیه شده شامل یک GoPro HERO5 Black، به قیمت $۱۰۹۹ تغییر می یابد.

برنده: DJI Mavic Pro

نتیجه گیری

اگرچه در صنعت دوربین، نام تجاری حرف اول را می زند، اما سهام شرکت GoPro، در زمان های اخیر به دلیل کاهش فروش، تنزل کرده و از لحاظ مالی در وضعیت نابسامانی به سر می برد. این شرکت با صرف زمان های زیادی در جهت توسعۀ کسب و کار خود، اقدام به تهیۀ نسل جدیدی از پهپاد با قابلیت بکارگیری دوربین فوق العاده در آن نمود و در ۱۹ سپتامبر از آن رونمایی کرد، اما چندی از این رونمایی نگذشته بود که کمپانی DJI، از پهپاد جدید خود با نام Mavic Pro که به مراتب از پهپاد Karma برتر بود پرده برداشت.

در یک دسته بندی با اهمیت، می توان ویژگی هایی چون؛ حالت هوشمند در پرواز و قیمت گذاری مطلوب را عامل موفقیت کمپانی DJI Mavic Pro، دانست که توانست به سرعت توجهات را از شرکت GoPro، به سمت کمپانی خود جلب نماید. سهام شرکت GoPro ، بعد از رونمایی پهپاد کمپانی DJI، با ۶ درصد کاهش رو به رو شد., , , ,

دیدگاه های شما

بدون دیـدگــاه