همزیستی با جنگ در عکس­های شادی قدیریان بخش نگاه شخصی در نخستین روز در پنجمين همايش ۱۰ روز با عكاسان روز با استقبال […]" />

استقبال از نگاه شخصی عکاسان در ده روز با عکاسان

۲۱,آذر ۱۳۹۵ بدون دیـدگــاه اخبار

pix-10rooz

 

                    همزیستی با جنگ در عکس­های شادی قدیریان

بخش نگاه شخصی در نخستین روز در پنجمين همايش ۱۰ روز با عكاسان روز با استقبال بسیار علاقه­مندان برگزار شد. در این بخش ابتدا الناز امینی مجموعه عکس­های موبایلی سیاه­و­سفید خود از بچه­های کار در کوره­ی آجرپزی و مجموعه عکس­های خیابانی خود را نمایش داد و درباره عکاسی با موبایل گفت: عکاسی با موبایل امکان ارتباط راحت­تر با مردم را فراهم می­کند.

 

pix-10rooz-1

 

جلال شمس­آذران در ادامه مجموعه عکس­ صدا، مجموعه­عکس های زلزله­ی آذربایجان و مجموعه عکس­هایی از روستاهای آذربایجان را نمایش داد و گفت: به دلیلی علاقه به ادبیات احساس می کنم نشانه­هایی از آثار نویسندگانی مانند غلامحسین ساعدی و صمد بهرنگی در عکس­هایم دیده می شود و نشانه­هایی از عزاداران بیل در عکس­ها می بینم.

شادی قدیریان در بخش نگاه شخصی روز شنبه ۲۰ آذر ماه دو مجموعه عکس “هیچ هیچ” و “مربع سفید” درباره­ی جنگ را نمایش داد. قدیریان در این برنامه گفت: من عکاسی صحنه­سازی شده می کنم که در ایران چند سالی است این عکاسی به خوبی پیش می­رود و با توجه به شرایط کشور عکاسان ترجیح می دهند به جای اینکه عکس را بگیرند، عکس را بسازند.

 

قدیریان درباره­ی مجموعه­ی “هیچ هیچ” گفت: همیشه دغدغه جنگ را داشتم و قصد داشتم عکس­العمل خود را به جنگ نشان دهم. عکس­هایی که از جنگ دیده­ایم همیشه مردان را در حال جنگ نشان می­دهد اما کسانی هم در خانه منتظر بودند بنابراین با این نگاه عکاسی کردم. جنگ در کشور ما حتی بعد از اینکه به ظاهر تمام شد تاثیرات آن ادامه داشت و در واقع جنگ ادامه دارد امروز هم وقتی تلویزیون را روشن می­کنیم و تصاویر جنگ را می­بینیم در واقع جنگ وسط خانه­ی ماست و ما نمی­توانیم به مسایل کشوری مثل سوریه بی­تفاوت باشیم. این مجموعه در واقع بیان همزیستی خودمان با جنگ است و عنوان “هیچ هیچ” با این نگاه است که جنگ نه برنده­ای دارد و نه بازنده­ای.

قدیریان درباره­ی مجموعه­ی “مربع سفید” گفت: این مجموعه از دل مجموعه­ی “هیچ هیچ” بیرون آمد. وقتی برای آن مجموعه سراغ افراد رفتم تا وسایلی را از جنگ بگیرم متوجه شدم پوکه، قمقمه، لوله­ی توپ، فشنگ، ترکش و … را مانند هدیه­ای مقدس نگهداری می­کنند و موجب شد که اين وسایل را در کادر سفید با یک روبان قرمز عکاسی کنم.

قدیریان همچنین از تهیه و انتشار کتابی از عکس­های جنگ ایران و عراق با همکاری یک ناشر خبر داد.

 

pix-10rooz-3

 

در دومين روز پنجمين همايش ۱۰ روز با عكاسان كارگاه بررسي سير تاريخي بيان در عكاسي با حضور رهام شيراز برگزار شد و نشست بررسي چالش هاي صنفي عكاسان تئاتر با حضور ابراهيم حسيني؛ رييس انجمن عكاسان خانه تئاتر و محمد مهدي رحيميان برگزار شد.

طارحي صحنه در عكاسي عنوان نشست دوم روز شنبه ۲۰ آذرماه در همايش ۱۰ روز با عكاسان بود كه در اين نشست كامران شريفي با پرداختن به طراحي صحنه در عكاسي و بويژه عكاسي تئاتر گفت: نمادها در مناطق گوناگون و ملل مختلف متفاوت است و و اين تفاوت مي تواند در مفهوم ارائه پيام نيز تاثيرگذار باشد. استفاده دقيق و با شناخت كافي از رنگ در طراحي صحنه موجب مي شود پيام اصلي اصالت و صراحت خود را از دست ندهد.

نشست ارتباط بين كارفرما و عكاس تبليغاتي با حضور فرهود حقي، يدالله ولي زاده و مديران كارخانه هاي رهاورد پويا و نوين زعفران مشهد برگزار شد كه در اين نشست عكاسان حاضر از نگاه زيباشناسانه در عكاسي تبليغاتي گفتند و كارفرمايان بر تاثير عكس تبليغاتي براي شناخت مخاطب عام از محصولات و خريد آنها تاكيد كردند.

 

 

pix-10rooz-4

 , ,

دیدگاه های شما

بدون دیـدگــاه