شاهرخ حاتمی از عکاسان برجسته  انقلاب و جنگ تحمیلی است که به عنوان نویسنده برای روزنامه‌ای بزرگ در تهران شروع کرد و در سال ۱۹۵۰ به عکاسی تغییر حرفه داد. سپس مدت کوتاهی به عنوان خبرنگار تهران برای (Black […]" />

شاهرخ حاتمی پدر فتوژورنالیست ایران درگذشت

۴,آذر ۱۳۹۶ بدون دیـدگــاه معرفی عکاس ایرانی . نمایشگاه مجازی

 

شاهرخ حاتمی از عکاسان برجسته  انقلاب و جنگ تحمیلی است که به عنوان نویسنده برای روزنامه‌ای بزرگ در تهران شروع کرد و در سال ۱۹۵۰ به عکاسی تغییر حرفه داد. سپس مدت کوتاهی به عنوان خبرنگار تهران برای (Black Star Agency) کار کرد. مجله‌ی (Life) پوشش او از سرنگونی نخست وزیر محمد مصدق و استقرار مجدد شاه برسریر قدرت را در سال ۱۹۵۳ انتشار داد. بیست و پنج سال بعد، حاتمی به عکاسی از تصاویر قابل توجه جنگ‌های خیابانی در طول انقلاب ایرانی در سال ۱۹۷۸-۱۹۷۹ که شاه را سرنگون کرد پرداخت. پوشش جسورانه‌ی او از این انقلاب ملی و وابسته به توده‌ مردم توسط کتابخانه‌ی کنگره‌ی آمریکا اندوخته شده است که امتیاز ویژه و افتخار‌آمیزی برای هر عکاس است. 

دربالا مجموعه ای از تصاویر مختلف این عکاس از کودتای ۲۸ مرداد تا تصاویر جلد مجلات بین المللی مد و فشن به نمایش گذاشته شده.

“شاهرخ حاتمی ” پدر فتوژورناليست ايران، بعد از ۵۷ سال ثبت وقایع بزرگ ایران و جهان، امروز در ۹۱ سالگی در پاريس درگذشت .

وبسایت شاهرخ حاتمی : www.shahrokhhatami.com

 

آلفرد یعقوب زاده درباره او گفت؛
در سالهای پایانی زندگیش مدتي کنارش بودم و از مصاحبت و دوستی اين هنرمند بزرگ بهره بردم.
شاهرخ عکاسی از جنس مصدق بود، آرام ، مصمم و پر تلاش .
عكاسي خبری را در نخستين روزهاي جواني، از کودتای ۲۸ مرداد آغاز کرد و پس از آن بسيار حوادث مهم ايران و جهان را ثبت كرد و با هنرمندان بزرگی همچون ،کوکو شانل، بیتلز، استیو مک کوئین، شارون تیت، فای دوونا بیگیت باردو، کاترین دانو، الیزابت تیلور، رومی اشنایدر و بسیاری دیگر از بزرگان هالیود و همچنين با مجلاتي همچون لايف، پاري ماچ و ال سالها همکاری داشت.
حاتمی در جریان انقلاب ایران با آيت الله خمینی و یارانش در نوفلوشاتو آشنا شد و همراه وی در ۱۲ بهمن ۵۷ به ایران آمد اما پس از مدتی از ایران مهاجرت کرد و تا پايان عمر ، وطن خود را نديد.
در عكاسي بسيار خلاق و صاحب سبك بود و به حق بايد او را پدر فتوژورنالیست ایران دانست. روحش شاد

 

 

کاوه کاظمی در مصاحبه ای با خبرگزاری میراث درباره شاهرخ حاتمی چنین میگوید :

شما اسم شاهرخ حاتمی را شنیده‌اید؟  امروز كمتر كسی از او نام می‌برد. اما او آدم مهمی در عكاسی ایران و جهان بود و از خیلی عكاسانی كه آن روز بودند و الان هستند، پیش بوده است. حاتمی در زمان كودتای ۲۸ مرداد برای مجله لایف عكس می‌گرفته بعد از آن به آلمان می‌رود و بعدا برای پاری ماچ فرانسه عكاسی می‌كرد. او در زمان انقلاب به نوفل لوشاتو رفت و از امام خمینی عكس گرفت و بعد با همان هواپیمای ایرفرانس اختصاصی ایشان به ایران باز گشت. عكسی كه امام پنجره بیرون نگاه می‌كنند، عكس شاهرخ حاتمی است. خیلی آدم عجیبی بود. با فرزند امام دوست بود و از همه عكاس‌ها، در آن روزها بیشتر عكس گرفته است. در روز ۲۱ و ۲۲ بهمن عكس های او بارزتر از سایر عكاسان است. اما امروز كمتر كسی از او نام می‌برد.,

دیدگاه های شما

بدون دیـدگــاه