جزف کودلکا ، یک عکاس اهل چک بود و در سال ۱۹۳۸ در چک و اسلواکی به دنیا آمد . او عکاسی را با عکس گرفتن از خانواده و محیط اطرافش با دوربینی ساده  آغاز کرد . او پس از […]" />

مجموعه عکسهایی از جوزف کودلکا

۱۶,اسفند ۱۳۹۱ یک دیـدگــاه معرفی عکاس خارجی . نمایشگاه مجازی

جزف کودلکا ، یک عکاس اهل چک بود و در سال ۱۹۳۸ در چک و اسلواکی به دنیا آمد .

او عکاسی را با عکس گرفتن از خانواده و محیط اطرافش با دوربینی ساده  آغاز کرد . او پس از اخذ مدرک مهندسی به عنوان مهندس هوا فضا مشغول به کار شد . سپس  با مجلات تئاتر قراردادهایی بست و تصمیم گرفت تمام وقت به عکاسی مشغول شود .

جزف کودلکا در سال ۱۹۷۱ به آژانس مگنوم Magnum Photos پیوست .

او از دانشگاه فنی، صنعتی شهر پراگ در سال ۱۹۶۱ بورسیه تحصیلی دریافت نمود و همزمان در همان سال، اولین نمایشگاه عکس خود را نیز برپا کرد. بعدها کارش را به عنوان مهندس هوانوردی در شهر پراگ و براتیسلاوا ادامه داد و همزمان به عکاسی از کولی ها و تئاتر در شهر پراگ چکسلواکی پرداخت.
در این زمان عکس های او از تئاتر که با یک دوربین رولیفلکس ثبت می شد در نشریه تئاتر چاپ می شد و کودلکا بابت آنها حق التالیف دریافت می کرد.

هنگامی که تنها دو روز از بازگشتش از سفر به رومانی به منظور کار بر روی پروژه کولی ها گذشته بود، در آگوست ۱۹۶۸، شوروی سابق به پراگ حمله کرد و دوربین او شاهد این وقایع بود. در آن زمان نگاتیوهای او بصورت قاچاقی از پراگ خارج می شد و در اختیار آژانس عکس مگنوم قرار می گرفت و از ترس آسیب رسانیدن ماموران شوروی به خود و خانواده اش عکس های این واقعه را با نام ساختگی P. P (Prague Photographer) در ساندی تایمز منتشر می کرد که عکس هایش سمبل دراماتیک ترین لحظات این جنگ گردید.

در سال۱۹۶۹ برای همان عکس ها، به عنوان عکاس ناشناس، مدال طلای رابرت کاپا به او اهدا گردید.

در سال ۱۹۷۰، کودلکا به عنوان پناهجوی سیاسی مجبور به ترک کشور چکسلواکی شد و بعد از گذشت زمانی کوتاه، به آژانس عکس مگنوم ملحق شد و بیش از یک دهه در آنجا فعالیت کرد. هنری کارتیه برسون، عکاس شهیر فرانسوی، از حامیان پروپاقرص کودلکا در زمان کارش بود.
ژوزف کودلکا در سال ۱۹۸۷ به تبعیت فرانسه درآمد و به این ترتیب قادر به بازگشت به کشور چکسلواکی گردید، پس از آن در فرانسه و پراگ اقامت گزید و به مستند نگاری در اروپا ادامه داد.
او در سال ۱۹۷۵ موفق به انتشار اولین کتاب عکسش با عنوان کولی ها شد و در ۱۹۸۸ دومین کتابش را با عنوان تبعید به چاپ رساند، مجموعه مثلث سیاه حاصل مستند نگاری او در بازگشت به سرزمین ویران شده اش است.
از سال ۱۹۸۶ به بعد شروع به عکاسی با یک دوربین پانورامیک نمود و حاصل آن را در سال ۱۹۹۹ در کتابی با عنوان هرج و مرج به چاپ رساند. او در این سالها بیش از ۱۲ جلد کتاب به چاپ رساند که از میان آنها می توان به کتاب نگاهی به گذشته (۲۰۰۶) اشاره کرد.

در نگاهی گذرا به آثار کودلکا، در می یابیم که درعکسهای موخر او همان مشخصاتی وجود دارد که در عکسهای اولیه اش دیده می شود، مرگ و آئین های مذهبی و فرهنگی از دلبستگی های خاص کودلکا است. وی در عکس هایش از رومانی، به نکات بسیار ریزی از زندگی روزمره کولی های آنجا توجه نموده است و به طور کلی برای ارزشهای انسانی اهمیت زیادی قائل است.
کودلکا در طول عمر هنری خود جوائز متعددی را کسب نموده است که از این میان می توان به جایزه بزرگ نادار در سال ۱۹۷۸، جایزه بزرگ عکاسی در سال ۱۹۸۹، جایزه بزرگ کارتیه برسون در سال ۱۹۹۱ و جایزه بزرگ عکاسی بنیاد هاسلبلاد در سال ۱۹۹۲، اشاره کرد.
مجموعه هایی ارزشمند از کارهای او در موزه هنرهای مدرن و مرکز بین المللی عکاسی در نیویورک، گالری هایوارد در لندن و بسیاری دیگر از موزه ها و گالری های معتبر در سراسر دنیا نگهداری می شوند.

کتابهای جوزف کودلکا :

برخی از جوایز جوزف کودلکا :

 • ۲۰۰۴ – Cornell Capa Infinity Award, International Center of Photography, US
 • ۱۹۹۸ – The Royal Photographic Society‘s Centenary Medal and Honorary Fellowship (HonFRPS) in recognition of a sustained, significant contribution to the art of photography in 1998.[2]
 • ۱۹۹۲ – Erna and Victor Hasselblad Foundation Photography Prize, Sweden
 • ۱۹۹۱ – Grand Prix Henri Cartier-Bresson, France
 • ۱۹۸۷ – Grand Prix National de la Photographie, French Ministry of Culture, France
 • ۱۹۸۰ – National Endowment for the Arts Council, US
 • ۱۹۷۸ – Prix Nadar, France
 • ۱۹۷۶ – British Arts Council Grant to cover life in the British Isles, UK
 • ۱۹۷۳ – British Arts Council Grant to cover Gypsy life in Britain, UK
 • ۱۹۷۲ – British Arts Council Grant to cover Kendal and Southend, UK
 • ۱۹۶۹ – Robert Capa Gold Medal Award, National Press Photographers Association, US
 • ۱۹۶۷ – Award by Union of Czechoslovakian Artists, Czechoslovakia


, , , ,

دیدگاه های شما

یک دیـدگــاه