پیکس PIX

مجموعه عکس “مادران انتظار” از فاطمه بهبودی

picu-fatemeh-behboodi--(2)

فاطمه بهبودی عکاس مستند اجتماعی است که در بخش مسائل معاصر (Contemporary Issues) از سوی هیات داوران مسابقه عکس مطبوعاتی جهان ۲۰۱۵ (World Press Photo) مورد تقدیر قرار گرفته است. مجموعه عکس فاطمه بهبودی با عنوان (مادران انتظار) MOTHERS OF PATIENCE درباره مادران شهدای جنگ هشت ساله ایران و عراق است.

 

 

picu-fatemeh-behboodi- (1)

بیش از ۲۰۰ هزار سرباز ایرانی در طول جنگ ۸ ساله بین ایران و عراق به شهادت رسیدند. در پایان جنگ در سال ۱۹۸۸ جنازه بیش از ۱۰ هزار سرباز ایرانی مفقود الاثر بود.

 

picu-fatemeh-behboodi- (2)

انور جابری به همراه دختر و نوه اش نزدیکی مرز عراق در استان ایلام زندگی میکند، او هر روز به همراه نوه اش برای فکر کردن به پسرش به صحرا می رود.

 

picu-fatemeh-behboodi- (3)

هر چند ماه جنازه تعدادی از سربازان گمنام در نزدیکی مرز ایران و عراق کشف می شود. این جنازه ها توسط تعداد زیادی از مادران و خانواده های شهیدان مفقود الاثر تشییع می شود.

 

picu-fatemeh-behboodi- (4)

انور جابری ۲۳ سال است که در انتظار خبری از پسرش بر روی لباسهای قدیمی پسرش اشک می ریزد.

 

picu-fatemeh-behboodi- (5)

تمامی مادران لباسها و نامه های فرزندانشان را برای یادآوری خاطره اتشان حفظ کرده اند. اینجا یاداشت و عکسهای محمد تاجیک را می بینید، زمانی که او در جنگ به شهادت رسید ۱۸ساله بود.

 

picu-fatemeh-behboodi- (6)

در سالهای اخیر جنازه بیش از ۷ هزار شهید گمنام ایرانی پیدا شده که آنها را به عنوان شهید گمنام به خاک سپرده اند. به محض ورود شهیدان به ایران مادران و خانواده های شهیدان مفقود الاثر، به استقبال شان می آیند.

 

picu-fatemeh-behboodi- (7)

تعدادی اندکی از مادران شانس یافتن پسرانشان را دارند. پس از ۳۱ سال صبر و شکیبایی زرین تاج بهرامی ۷۲ ساله مادر بهروز صبوری، خبر یافتن جنازه پسرش دریافت می کند آزمایش DNA صحت این خبر را تایید میکند، خانواده و آشنایان خبر یافتن پسرش را به او تبریک می گویند.

 

picu-fatemeh-behboodi- (8)

عشرت طباطبایی ۷۲ ساله مادر احمد افشار پس از ۳۰ سال جنازه پسرش را که از طریق پلاکش شناسایی شده، در آغوش می کشد.

 

picu-fatemeh-behboodi- (9)

شیرین فهیمی ۷۵ ساله مادر صفدر فهیمی که در سن ۲۱ سالگی در مرز ایران و عراق به شهادت رسیده، ۲۷ سال است که منتظر یافتن جنازه پسرش است.

 

picu-fatemeh-behboodi- (10)

با آغاز هر سال جدید “نوروز” زهرا بنازاده ۶۸ ساله و دیگر ایرانیان به بازدید مناطق جنگی می روند آنها باور دارند این خاک مقدس است، حمید رضا بنازاده ۱۹ ساله بود که به شهادت رسید، مادرش ۲۷ سال است که منتظر یافتن اوست.

 

تنظیم و ترجمه :  سیدعلی حسینی فر

1 دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  • نشايد جان من از هجرت آسود
    كه رآهت را بدون مي به سر سود
    دلم در جان تو جامي ز مي ديد
    نگاهم در رهت ديگر نياسود
    م.مختاري

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید